Biżuteria Zakupy

Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Sprawdź, gdzie kupić pierścionki zaręczynowe Kraków.

Kiedy odnajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Wcześniej jednak następuje ta wymarzony przez wiele pań moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – symbol wieczności

Danie kobiecie w prezencie pierścionka to nader stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w kształcie okręgu, który symbolizuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, nazywanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wypływa z przeświadczenia, że od tego palca biegnie “vena amoris”, czyli żyła prowadząca wprost do serca. Ogólnie uważa się, iż rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy sprowadzili Grecy. Z początku wytwarzano je z konopi, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze złota lub srebra obdarowywano jedynie wówczas, kiedy mężczyźni pragnęli zademonstrować swoje pełne zaufanie do partnerki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, złotem oraz platyną, jednak materiały te faktycznie szeroko wykorzystuje się do ich wytwarzania dopiero od kilku stuleci, przy czym znaczący wzrost ich powodzenia można odnotować w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich wartość ma znaczenie?

Oczywiście pożądana biżuteria na oświadczyny to platynowy pierścień z dużym brylantem, jednakże potencjał swobodnego łączenia przeróżnych kamieni i metali jest olbrzymi. Nie licząc diamentów stosuje się rubin, szafir czy topaz. Część osób wybiera tańsze metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, niemniej jednak ciągle na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i przeróżnych typów złota (różowego, białego i żółtego).
Ile winniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało pogląd, że narzeczony winien zapłacić na niego przynajmniej dwie miesięczne pensje. Cena pierścionka zależna jest od rozmaitych czynników: materiału, wykorzystanego kamienia, liczby karatów czy designu, wobec tego każdy znajdzie śliczny, niepowtarzalny pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem miłości oraz zaangażowania, zatem jego cena nie ma większego znaczenia. Liczy się to, czy przypadnie do gustu naszej wybrance.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]