Zakupy Żywność

Nie tylko ogórek kiszony – o domowych kwaszonych przetworach z warzyw

Jeśli potrzebujesz kiszonkek z warzyw, odwiedź ten adres.

Kiszonki z warzyw są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański przysmak, nieczęsto przyrządzany w innych regionach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko w Europie, ale też w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kwaszonki znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych

Badacze historii potwierdzają, że proces konserwowania żywności przez ich zanurzenie w occie, w soli bądź w solance, wykorzystywany jest przez ludzi od przeszło 4 tysiącleci. Proces ten przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a w rejonie antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niskie pH roztworu, w którym jest on zanurzony, blokuje namnażanie się bakterii gnilnych. Kilkaset lat temu była to optymalna metoda, żeby wydłużyć okres zdatności do konsumpcji ryb, mięsa i warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie pojawił się zwyczaj produkowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o miesiącach zimowych. Kiszone przetwory od zawsze znane są z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest prawdą. Zawierają one m.in. sporo witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które zaopatrzone były w kwaszonki, rzadziej chorowali na szkorbut. Ciekawostką jest, iż w naszym języku kwaszonki z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z pulpy ziemniaczanej bądź kukurydzy.

Kwaszonki – co się najczęściej kisi?

Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo na całym świecie, nawet w Kanadzie oraz w USA, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie jest zbyt popularna. Jednak ogórki kwaszone są tam bodajże nadzwyczaj lubianym dodatkiem do hot-dogów, hamburgerów oraz kanapek. Nad Wisłą obok ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraki, których używa się do przyrządzania surówek oraz zup. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. główki czosnku, botwinkę, a także owoce (przykładowo śliwki), a niekiedy nawet jaja.

Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się podstawą bądź znaczącym dodatkiem do tysięcy przepisów lokalnych. Warto wiedzieć, że smak kiszonek może być inny w poszczególnych regionach świata, gdyż zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Z tej przyczyny ogórek przygotowany podług standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak jak ten zakiszony np. w Izraelu.

Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]