Hobby Zakupy

Najlepsze książki dla nastolatków mówią o ich doświadczeniach – o literaturze młodzieżowej

Więcej szczegółów o książkach dla młodzieży.

Dzieci urodzone w XXI w. mają coraz rzadszą styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze głównie dostępną od ręki rozrywkę w telewizji, na tablecie lub w smartfonie, a po książkę z reguły sięga wtedy, jeśli jest to lektura szkolna. I też z powodu obowiązku czytania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla wielu młodych ludzi czytanie dla przyjemności staje się odległym konceptem.

Literatura dla młodzieży – powieści intrygujące młode pokolenie odbiorców

Ludzie młodzi nie muszą być skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest mnóstwo literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy roztrząsają zagadnienia i opisują historie interesujące dla młodej generacji czytelników. Ten rodzaj literatury dostał nawet swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to utwory kreowane z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, groza oraz fantastyka. Jednak wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się wprost do typowych doświadczeń młodzieży. Powieści te mówią zatem o pierwszej miłości, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, odkrywaniu swojej tożsamości, relacjach z rodzicami oraz odkrywaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków pomaga młodzieży poczuć, iż inni też mają podobne problemy przez tych parę intensywnych lat dojrzewania.

Dlaczego warto zachęcać młodzież do poznawania literatury młodzieżowej?

Polecamy oferować młodzieży angażującą ją literaturę, ponieważ podsycenie w nich chęci czytania dla zabawy z biegiem czasu daje wiele korzyści. Nastolatek, który regularnie czyta operuje większym zasobem leksykalnym i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co z pewnością upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie dylematów innych ludzi w tym samym wieku to też sposób na dokładniejsze poznanie siebie, prywatnych zainteresowań oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co kluczowe, opiekunowie w żadnym razie nie powinni kpić z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej czyta opowieści o wampirach czy elfach nie mówcie, że to bezsensowne i pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!

Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa