Motoryzacja Zakupy

Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Jeśli szukasz łańcucha na opony, odwiedź ten adres.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak typy łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi, motywem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]