obrączki ślubne kraków
Biżuteria Zakupy

Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Dla wielu dzień ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy młodą parę na zawsze, a znakiem ich lojalności, oddania i uczucia są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – część sakramentu zaślubin od XIII w.

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednak niewiele osób pamięta. Już wcześniej bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Włoszech, w Egipcie czy we Francji, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i przymierzają obrączki ślubne razem, aczkolwiek tradycja mówi, iż narzeczona nie powinna ich kupować, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz) uosabiające niezłomność uczucia. Współcześnie do ich wykonania wykorzystuje się przeważnie złoto i platynę, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Owszem, są one także w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka albo znaczący dla młodej pary cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]