Wyposażenie i urządzanie wnętrz

Fotele do pracy przy komputerze – na co zwrócić uwagę?

Po 8 godzinach spędzonym przed komputerem może nam dokuczać ból kręgosłupa. Szczególnie istotne oczywiście będą ćwiczenia, ale także to nie zadziała, jeśli przed komputerem pracujemy na niezbyt komfortowym fotelu. Dlatego nie powinniśmy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają bowiem pewność tego, iż plecy nie będą zmęczone. Fotele do biurka wpływają również na nastrój pracowników – ich właściwe wybór skutkuje wyższą skutecznością oraz wzrostem kreatywności załogi. Jak jednak kupować fotele do biura? Jakimi skutkami może grozić nieodpowiedni dobór takich krzeseł?

Fotele biurkowe – najważniejsza jest opcja regulacji

W dużych biurach niezwykle ważna będzie swoboda regulacji położenia siedziska, podłokietników oraz zagłówka krzeseł zakupionych do pracy przy biurku. Trzeba wszak mieć na uwadze, że będą z nich korzystać osoby o zróżnicowanym wzroście – wyżsi będą narzekać na ból krzyża po godzinach pracy na krzesłach z niewysokim oparciem, niscy natomiast na ból nóg spowodowany nie dotykaniem całą stopą podłogi. Znacząca jest dodatkowo równowaga danego fotela do biurka. Zapewni ją właściwa budowa podstawy – zwłaszcza taka pięcioramienna. W czasie wykonywania pracy przy biurku pomocne okażą się także podłokietniki, gdyż zdecydowanie ułatwią obsługę klawiatury, aczkolwiek są osoby, wolące fotele biurowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia zaleca się postawić na fotele, w których bez trudu da się wymienić kółka, które są najszybciej zużywającą się ich częścią.

Nieodpowiedni wybór foteli do biura – jakie mogą być następstwa?

Najczęściej występującymi dolegliwościami wynikającymi z nieodpowiedniego ułożenia ciała podczas pracy za biurkiem są zwłaszcza dysfunkcje kręgosłupa – zarówno na odcinku lędźwiowym, jak i w okolicach łopatek. Warto oprócz tego nadmienić, iż choroby mogą dotyczyć również dłoni – zwłaszcza przy braku czy nieodpowiedniej wysokości podłokietników. Pamiętajmy także, iż nawet właściwie dobrany fotel nie zagwarantuje jego użytkownikowi zachowania dobrego zdrowia – pracę przy biurku powinno się często przerywać na kilkuminutowe ćwiczenia.