Usługi Usługi branży budowlanej

Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Jeśli szukasz okien zabytkowych, skieruj się tutaj.

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo korzystniej niż te wytwarzane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w znacznym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, również okna muszą być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie możemy wykonywać samodzielnie z użyciem kupionych w markecie surowców. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, co powoduje, że niezbędne stają się lufciki, za pomocą których możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który wykazuje sporo dobrych stron, ale potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Z tego powodu tak istotne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która wymaga wysokich kwalifikacji – taki typ okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku zostaną na nich nałożone duże kary.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]