Technologie Usługi

Jak skalkulować koszt wydruków 3D?

Więcej szczegółów o drukowanie 3D cena znajdziesz tu.

Opcja zlecenia druku 3D dowolnego projektu, makiety oraz podzespołów z tworzyw sztucznych znacznie redukuje koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamierzeniem firmy jest seryjna produkcja, w większości wypadków decyduje się ona na kupno własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je ekspertów. Z kolei jeśli konieczność opracowania modelu 3D jest okazjonalna lub w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niewielkim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie druku podmiotom zewnętrznym. W takich przypadkach w trakcie planowania działań pojawia się nie raz pytanie: jak określić koszt wydruku 3D?

Finalny koszt wydruku 3D – co na nią wpływa?

Na ostateczny koszt druku 3D ma wpływ wiele czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik w poprawnym formacie (STL bądź STEP), z pomocą którego można orientacyjnie obliczyć koszt wykonania zlecenia. Często firma zlecająca opracowuje tylko rysunek projektowy albo prototyp. To powoduje, iż cena druku 3D jest odpowiednio wyższa w związku z potrzebą przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu przy pomocy skanera 3D, czy też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki, które mocno wpływają na finalną cenę wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo istotne jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy całkowite wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dalszej obróbki (m.in. gwintowania albo wygładzenia).

Chcesz oszacować koszt druku 3D? Prześlij plik do zleceniobiorcy

Nie można celnie wyliczyć kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu planujemy wykonać to zlecenie. W tym celu wypada przesłać jej plik do oceny bądź, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i dokładnie zaprezentować specyfikę zamówienia. Szacunek ceny druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą również poradą odnośnie wyboru materiału i techniki druku.

Siedziba:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]