Usługi

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Tutaj sprawdzisz, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne kierowców Bielsko.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji w myśl przepisów powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]