Usługi branży budowlanej

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Szalunki stropowe znajdziesz na https://sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, zwane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wówczas są one konieczne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych czy też mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może być użytkowana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, metalu bądź sklejki, a także zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Najczęściej jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę spajają głowice ze aluminiowe lub stalowe, belki, łączniki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt czy brygad, które oferują odmienne usługi. Kupno wszelkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]