Ochrona zdrowia

Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/ odnajdziesz więcej informacji o urologu w Krakowie.

U wielu pacjentów wizyta u urologa powoduje skrępowanie. Schorzenia, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co powoduje, że osoby, które spostrzegły u siebie pewne symptomy choroby, nierzadko zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są wskazaniem do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać mnóstwo przeróżnych objawów, które nagminnie są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same ustąpią. Na które w związku z tym symptomy trzeba zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności wszelkie zmiany związane z moczem, a więc obecność w nim krwi lub ropy, jego spienienie bądź ciemna barwa, ale też przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają również mniej ewidentne, przykładowo spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni powinni zgłosić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem wzwodu czy gdy spostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Należy także podkreślić, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Codzienność pracy urologa – wazektomia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi

Pacjenci zwykle umawiają się do gabinetu lekarza urologii w celu przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), konsultacji odnośnie wazektomii, jak również leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]