Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne środki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest potrzebne za każdym razem, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich narzędzi, dzięki czemu dentysta jest w stanie dostać się do najgłębiej zlokalizowanych partii zęba. Dobrze jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?
Sprzęt do leczenia kanałowego
Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku dentysty, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują też specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie kuracji oraz poprawienie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni klienci piszą w sieci.