Ochrona zdrowia

Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Na www.scmkrakow.pl odnajdziesz więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej.

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem formy oraz wymiarów do kasztana. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważna jest jej regularna kontrola. Daje to możliwość rozpoznania zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia alarmujących zmian rakowych. Należy zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, w szczególności jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. trudności z erekcją i wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby jednakże mieć bezsporną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który na ogół trwa około pół godziny. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są potem analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, uczulenie na niektóre leki czy wszczepione zastawki serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]