Nasze porady

Praca zdalna – jak się zorganizować?

Dotychczas praca zdalna stanowiła dodatek do pracy biurowej. Najczęściej była po prostu formą zachęty dla pracownika. W czasie trwającej od kilkunastu miesięcy pandemii dla poniektórych home office stał się już koniecznością. Jednak nie każdy potrafi poradzić sobie z takim systemem pracy. Kluczem jest właściwa organizacja. Poznaj kilka metod planowania pracy zdalnej.

W związku z obecnym stanem epidemiologicznym, sporo korporacji postanowiło przejść na tryb pracy zdalnej. Dla części pracowników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z takim systemem pracy, skuteczne zaplanowanie czasu wydaje się nie lada wyzwaniem, ponieważ wymusza dostosowanie się do paru nowych zasad.

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

W pierwszej kolejności warto znaleźć sobie wygodne miejsce do pracy. Idealną opcją jest gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Częściej posiadamy zaledwie kilka metrów kwadratowych przestrzeni na postawienie biurka albo stolik i to również się sprawdzi. Istotne jest jednak to, aby strefa pracy była oddzielona od strefy prywatnej. Obowiązkowo należy także zwrócić uwagę na oświetlenie, żeby było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie masz w domu stosownego biurka czy krzesła to radzimy zdecydować się na jego kupno na wyprzedaży czy też przejrzeć lokalne ogłoszenia o sprzedaży w internecie.

Szczegółowe rozplanowanie dnia pracy

Podczas pracy poza biurem kluczowa jest samodyscyplina i zaangażowanie w realizowaniu obowiązków. Starajmy zachowywać się tak, jak w trakcie pracy w biurze. W przypadku, gdy nasze godziny pracy nie są z góry określone, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Warto mieć na uwadze, by w godzinach pracy nie wykonywać innych obowiązków. Efektywną metodą na skupienie się na pracy jest zastosowanie metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową odpoczynkiem pomiędzy następnymi czynnościami czy wyłączenie powiadomień z mediów społecznościowych.

Home office a dress code

Cały dzień spędzony w szlafroku pomimo, że zdaje się być świetnym pomysłem, może mieć negatywne oddziaływanie na terminowe wypełnianie obowiązków. Codzienny ubiór może być tak komfortowy, że będzie wywoływać rozleniwienie. By temu zapobiec warto zadbać o swój wygląd, zwłaszcza jeżeli w godzinach pracy zdarzają się spotkania na videochacie. Będziesz się czuć wtedy pewniej.

Utrzymanie relacji pomiędzy współpracownikami

W przypadku systemu pracy na zdalną znikają ceremoniały biurowe np. codzienne konwersacje przy herbacie, wspólne wyjście podczas przerwy obiadowej bądź dojazd. Do zachowania przyjacielskich relacji ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności skomunikowania się równocześnie z większą grupą pracowników, łatwiejsze będzie zebranie online przez Zoom, Skype lub Google Meet. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z kolegami z pracy także tematów osobistych. W pracy zdalnej bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego komfortu mentalnego, szczególnie kiedy z rzadka widujemy się ze znajomymi.