Motoryzacja

Uchwyt na rowery na hak czy bagażnik dachowy? Różnice

Chcesz zamówić bagażnik na 3 rowery na hak? Wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Rozbudowa ścieżek rowerowych nie tylko w największych aglomeracjach, lecz również w licznych miejscowościach wypoczynkowych w Polsce i za granicą spowodowała, że pakując się na urlop pragniemy wziąć dodatkowo rower. Gdy nasz rower to „składak”, a przy tym podróżujemy w pojedynkę, można po prostu wsadzić go do bagażnika. Kłopoty pojawiają się, gdy podróżujemy w dużym gronie i chcemy wziąć dwa lub trzy rowery. W takim przypadku warto użyć platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – podstawowe różnice

Rowery można transportować na dachu samochodu, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej instalowanej na haku. Tak pierwsza, jak i druga metoda pozwala na przewóz nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednak mają też nieco wad. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa kłopotliwe zwłaszcza dla niewysokich osób. Oprócz tego ustawienie roweru na bagażniku dachowym zwiększa wysokość pojazdu, i o ile zazwyczaj nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niskimi mostami, kładkami dla pieszych i bramami, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na to, że silniej reaguje on na porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe zakładane na hak przedłużają pojazdy, w związku z tym kierowcy ich używający muszą zachować zwiększoną ostrożność w czasie cofania oraz parkowania tyłem pojazdu. Jednoślady umieszczone na platformie nieraz także wystają poza szerokość samochodu, co może utrudniać wymijanie innych aut na wąskich ulicach.

Bagażnik rowerowy na hak – na co zwrócić uwagę przed jego zamówieniem?

Postanawiając o zakupie platformy na rower na hak należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jest to dość kosztowny zakup, toteż warto już na wstępie określić jaką ilość jednośladów ostatecznie będziemy pragnęli zabrać ze sobą. Bagażnik na rower od markowego producenta, np. od Thule, posłuży nam wiele lat i gdy kupujemy go myśląc o rodzinnych wypadach, powinno się zdecydować się na taki, na którym ulokujemy 3 albo 4 rowery. Innym istotnym czynnikiem jest sprawdzenie całkowitej masy rowerów – przed zamówieniem platformy powinno się zweryfikować czy uniesie ona ładunek jaki potrzebujemy na niej transportować. Sprawdźmy dodatkowo jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Więcej uchwytów trzymających jednoślad na miejscu obniża zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie jazdy, grożące potencjalnym zarysowaniem karoserii. W przypadku wątpliwości, jaką platformę na rower wybrać, rekomendujemy zwrócić się po wskazówki do przedstawiciela sklepu mającego w ofercie taki sprzęt.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]