Instalacje dla przemysłu

Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Jeśli potrzebujesz silnika DC, odwiedź tę stronę.

Dużo przedmiotów, które użytkujemy codziennie i bez których wiele czynności stałoby się trudniejszych, aby działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, olbrzymie bądź małe, te silniki odmieniły nasz sposób życia i pracy, tymczasem statystyczny człowiek najczęściej nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak pracują te urządzenia.

Kto wynalazł i jakie elementy posiada silnik DC?

Rolą silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwustu lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następujących usprawnień i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki cenionych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Gaston Planté, Michael Faraday i Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, wirnika i szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień stosowane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za cichą pracę, jak równieżdużą niezawodność.

Silniki DC nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Powiedzieć, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki na prąd stały są podzespołem sterowanych na odległość samochodów i pociągów, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy też naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczki na prąd stały wykorzystują również pasjonaci elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niskiej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od najlepszych marek.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]