Finanse

Złoto bulionowe w monetach – inwestycja w metale szlachetne

Jeśli chcesz zamówić złote monety bulionowe, kliknij tutaj.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z kilku różnych propozycji: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną metodą jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich pod kilkoma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich kapitału, co powoduje, że ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do istotnych wydarzeń, więc ich wygląd niezmiernie z rzadka ulega zmianie. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie tylko rocznikiem wybicia. Istotne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza czystość oraz waga użytego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku świata, a ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem zawierają dodatek innych metali

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek emitenci biją również monety o wadze 1/2 czy 1/10 uncji złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe bite są z reguły z 24 karatowego złota (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand wybijane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i w rezultacie redukcję ryzyka jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o ilości czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi wspomniane powyżej Krugerrandy, Liść Klonowy czy Pandę.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]