Finanse

Srebro bulionowe – czy warto kupować takie monety lokacyjne?

Sprawdź, gdzie kupić monety srebrne.

Monety lokacyjne, czyli monety bulionowe, są kolejną opcją dla osób chcących inwestować swój kapitał w metale szlachetne. Nie ulega wątpliwości, iż najpopularniejszym kruszcem także w tym typie inwestycji jest złoto, jednakże w ostatnim okresie coraz więcej krajów emituje monety bulionowe ze srebra, które szybko zyskały sobie wiernych zwolenników, w szczególności pośród inwestorów z mniej majętnym portfelem.

Monety bulionowe – srebro to pewna opcja dla inwestorów

Nie skłamiemy, jeśli stwierdzimy, iż monety bulionowe ze srebra są właściwie nowością na rynku inwestycyjnym. Emitowane są przez mennice kilku państw, na dodatek dopiero od lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku (pojawiły się wpierw w Kanadzie, w Meksyku oraz w Chinach). Chociaż znane są inwestorom już od prawie 50 lat, ich oferta nie jest w dalszym ciągu tak obszerna jak pokrewnych monet ze złota. Srebrne monety bulionowe są jednak znakomitą opcją dla osób pragnących zdywersyfikować swoje oszczędności, a które boją się inwestować w odpowiednio kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na inwestycje w platynę bądź złoto. Czemu monety bulionowe uważa się za rozsądniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Cena zakupu monet kolekcjonerskich w roku wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zdecydowanie przewyższa wartość metalu szlachetnego, z którego powstały. Wpływa na to w głównej mierze całkowity wydatek poniesiony przez producenta na wybicia numizmatu (tj. stworzenie przez grafika unikalnego projektu i przygotowanie dokładnych matryc). Nie bez znaczenia jest również to, iż numizmaty kolekcjonerskie emitowane są w ograniczanej liczbie sztuk, co z marszu potęguje na nie popyt. Nie oznacza to aczkolwiek, że z czasem ich wartość będzie zawsze wzrastać! Trzeba mieć świadomość, iż tak jak w przypadku każdego okazu kolekcjonerskiego, monety te będą warte tyle, za ile zapragnie je kupić potencjalny nabywca. Tymczasem srebrne monety bulionowe nie mają wymiaru numizmatycznego (ich design odświeżany jest nadzwyczaj rzadko, a przy tym nie mają limitowanego nakładu), stąd ich wartość silnie powiązana jest z wartością rynkową srebra.

Jakie srebrne monety bulionowe są znane na całym globie?

Srebro jest tanim metalem szlachetnym, z tej przyczyny monety lokacyjne z tego kruszcu sporadycznie wytwarzane są w nominale niższym niż 1 oz, czyli 31,1 g. I chociaż próba srebra .999 i waga 1 uncji to właściwie norma dla tych monet, na rynku kupimy także monety ważące 3 oz, 10 oz, a nawet 0,5 kg. W krajowych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez przeszkód zamówimy znane na całym globie Liście Klonowe z Kanady, Britannię z Wielkiej Brytanii czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieszablonowym nominale 1,5 €.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]