Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom przedsiębiorstw na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Czym jest faktura ustrukturyzowana?
Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle ustaloną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla dostosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie całkowicie zrozumiały. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolity format niezależnie od tego jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego
Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm m.in. wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA oraz zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że nie zawieruszą faktury (system zachowuje dane o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, lecz trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]