Więcej w temacie kursu franka szwajcarskiego na nordiqa.com/kurs-chf.html.
O franku Polacy wiedzą niedużo, zasadniczo zaledwie tyle, że jest to waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które obecnie ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest dość ciekawa.
Frank szwajcarski – nazywany jedną z najbardziej urzekających walut świata
Oczywiście, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, lecz jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi dolara, euro i jena, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Jednak nie był to pierwotny pieniądz, który funkcjonował w obiegu na terytorium historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które dotychczas były emitowane w poszczególnych kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niesłychaną stabilnością, unikając między innymi sporym zawirowaniom w latach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z piękniejszych walut świata. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się rzadką pionową orientacją grafiki oraz porywającymi barwami. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru kultury (przykładowo Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Alberto Giacomettiego czy Le Corbusiera), a nie jak na ogół bywa – wizerunki polityków, wojskowych bądź monarchów. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są kula ziemska, nauka oraz przyroda.
Kantor internetowy – tu sprawdzisz aktualny kurs franka
Frank szwajcarski wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego kurs obserwują też z uwagą osoby z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. By poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantorów online, gdzie notowania franka odświeżane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można też przeanalizować wahania wartości franka w dowolnie określonym przedziale czasu. To opcja idealna dla inwestorów analizujących swoje następne działania, jak również dla frankowiczów czekających na odpowiedni moment, żeby wymienić walutę przed spłatą kolejnej raty kredytu.